DLA AKTYWNYCH!
ZAPISY OD 1 LIPCA
O płonących jesiennymi kolorami bukowych lasach Bieszczadów pisali poeci i śpiewa się do dziś przy ogniskach. Czas sprawdzić jak to wygląda na żywo – cztery dni wędrówek po najbardziej widokowych zakątkach jednych z najdzikszych gór w Polsce. Dotrzemy do zatopionych w Karpackiej Puszczy osad leśnych, wypijemy wspólnie herbatę w najsłynniejszym i najwyżej położonym schronisku w Beskidach, poznamy też północne rubieże tej krainy z perspektywy unikalnej drezyny rowerowej – czy trzeba czegoś więcej by poczuć, że tutaj w górach jest mój dom?
Dzień I
Uherce Mineralne – dawne uzdrowisko, później miejsce internowania członków solidarnościowej opozycji, dziś stacja początkowa rowerowych drezyn – pojedziemy po torach dawnej linii kolejowej w stronę malowniczych wiosek na północnych stokach Bieszczadów. Uzupełnieniem będzie wizyta w najlepszym w Bieszczadach lokalnym browarze Ursa Maior (możliwość degustacji na miejscu i zakupów piw o niepowtarzalnym smaku i aromacie z krainy Biesa i Czada)
Sobień – ruiny zamku rodu Kmitów, dziś nie tylko ważne historycznie miejsce, ale i znakomity punkt widokowy na dolinę Sanu orz rezerwat przyrody.
Czas trwania wycieczki drezynami ok. 2,30 godziny, dystans ok. 15 km, trasa o znacznych walorach historycznych, przyrodniczych i widokowych.
Dzień II
Bacówka PTTK Jaworzec – g. Krysowa (840 m n.p.m.) – wędrówka najdzikszym i chyba najpiękniejszym szlakiem wiodącym przez pierwotną Puszczę Karpacką w Pasmo Połonin – Przeł. M. Orłowicza (1099 m n.p.m.) – Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.) – jedna z najpiękniejszych tras pieszych w polskich górach, dookolne panoramy i piaskowcowe ostańce – Chatka Puchatka – schronisko-legenda, choć dziś w nowej odsłonie i już bez słynnego Lutka Pińczuka za barem – wspólnie poszukamy klimatu z lat bieszczadzkich pionierów – Końska Droga – dawna trasa konnych wjazdów z transportami do schroniska, dziś najwygodniejsza trasa wejść i zejść na połoninę – Przeł. Wyżna (872 m n.p.m.) – pomnik J. Harasymowicza – poety i barda Bieszczad, punkt widokowy na połoniny widziane „od dołu”.
Czas trwania wędrówki ok. 6 godzin, dystans ok. 15 km, różnica wzniesień ok. 680 m., 22 pkt. GOT, charakterystyka trasy – bez większych długich stromizn, choć z jednym dłuższym podejściem, trasa o wybitnych walorach widokowych i przyrodniczych, niemal w całości na terenie parku narodowego, na trasie dwa schroniska górskie.
Dzień III
Żubracze – Hyrlata (1103 m n.p.m.) – do niedawna ostatni z bieszczadzkich masywów pozostawionych wolnym turystom stroniącym od szlaków turystycznych – dziś dostępny dla każdego – Roztoki Górne – osada przycupnięta do polsko-słowackiej granicy, miejsce słynące z amatorskich obserwacji astronomicznych – Duże Jasło (1153 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów Pasma Granicznego, widok z niego to ciekawa perspektyw Pasma Połonin widzianego nieco z boku – Przysłup – słynący z końcowej stacji bieszczadzkiej ciuchci, tym razem będzie metą naszej całodziennej wędrówki.
Czas trwania wędrówki ok. 6,45 godz., dystans ok. 19 km, różnica wzniesień ok. 1120 m, 30 pkt. GOT, charakterystyka trasy – dwa mozolne podejścia, w partiach szczytowych polany widokowe, podłoże gruntowe (może być śliskie po opadach), trasa o znacznych walorach przyrodniczych i historycznych, wyjątkowych walorach widokowych, w całości na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Dzień IV
Zatwarnica – wodospad na Hylatym – najwyższy i najpiękniejszy w Bieszczadach – g. Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) – niecodzienne panoramy obu połonin widzianych znad doliny Sanu – Nasiczne.
Czas trwania wędrówki ok. 4 godziny, dystans ok. 9 km, różnica wzniesień ok. 380 m., 13 pkt. GOT, charakterystyka trasy – bez większych długich stromizn, choć z jednym dłuższym podejściem, trasa o wybitnych walorach historycznych i przyrodniczych i znacznych walorach widokowych.
Wyjazd: godz. 6.00, Plac Zwycięstwa 1 (przed Muzeum Kinematografii)
Zamówienie wycieczki należy potwierdzić wpłatą zaliczki w kwocie 150 zł w terminie 7 dni od daty zapisu
opiekę pilota / przewodnika, przejazd autokarem/busem klasy turystycznej, nocleg w pokoju 2-osobowym, wyżywienie (śniadania i obiadokolacja – pobyt rozpoczyna się obiadokolacją, a kończy śniadaniem), ubezpieczenie NNW
Cena podstawowa nie zawiera opłat za przejazd rowerowymi drezynami – ok. 45 zł (zarówno bilety normalne, jak i ulgowe).