POLECAMY
PROGRAM IMPREZY:
1 dzień
zbiórka uczestników o godz. 6.00 w Szczecinie i wyjazd do Częstochowy, zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze, Muzeum Częstochowskie, Park Miniatur Sakralnych i Muzeum Produkcji Zapałek. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. ( obiadokolacja) Dla chętnych wieczorem Apel Jasnogórski.
2 dzień
śniadanie, przejazd i zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego w Kochcicach. Pałac i zabytkowy park o powierzchni 16 ha, jest dawną posiadłością Ludwika Karola Ballestrema. Obecnie mieści się tu sanatorium. Następnie, Lubliniec, jedno z najstarszych miast śląska, którego początki sięgają XIII w. Zwiedzanie: Stare Miasto z Rynkiem, Mały Rynek, Pałac – pierwotnie zamek z XVII w. rozbudowany w stylu eklektycznym w XIX w. a obecnie obiekt hotelowy, kościół św. Mikołaja, kościół św. Krzyża, zespół klasztorny księży oblatów, drewniany kościół św. Anny z XVII w., kościół św. St. Kostki z pięknymi witrażami z połowy XX w i Muzeum Edyty Stein. Przejazd do Koszęcina, gdzie znajduje się pałac z XIX w., który był w posiadaniu rodu Hohenlohe do 1945 r. Obecnie jest to siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Powrót do hotelu. (obiadokolacja)
3 dzień
śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do Olsztyna, zwiedzanie ruin jednego z największych i najstarszych zamków Orlich Gniazd. W Złotym Potoku zobaczymy pałac Raczyńskich, muzeum w dworku Krasińskich oraz pstrągarnię, gdzie można zjeść świeżo smażonego pstrąga. Dalej rezerwat przyrody „ Okrężnik” z pozostałościami średniowiecznego zamku z XIV w. Przejazd i zwiedzanie ruin zamku w Mirowie. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Ta murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku. W Bobolicach możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo można zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie. Następnie zamek z XIV w. w miejscowości Morsko nazywany Bąkowiec. Ruiny zamku znajdują się na skalnym wzgórzu. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. (obiadokolacja)
4 dzień
śniadanie, wykwaterowanie i zwiedzanie ruin największego Orlego Gniazda – zamek w Ogrodzieńcu, który zajmuje ponad 3 ha powierzchni i są to największe najlepiej zachowane ruiny w Polsce. Dalej zobaczymy z zewnątrz niszczejący zamek w Pilicy oraz zrewitalizowane ruiny zamku w Smoleniu. Następnie, najciekawszy zabytek, może nie z racji dzisiejszej formy, bo ostały się jedynie ruiny, ale poprzez interesującą i wielowiekową historię – zamek w Bydlinie . W Rodakach - XVII-w. kościółek św. Marka będący perełką architektury drewnianej w Małopolsce oraz Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu. Przejazd na punkt widokowy na Pustynię Błędowską czyli "Polską Saharę" w Kluczach na Górę Jałowce (382 m n.p.m.), tzw. Czubatka. Na szczycie Czubatki znajdują się ruiny punktu dowodzenia wojsk niemieckich z czasów II wojny światowej oraz wieża obserwacyjna, a na stokach odnajdziemy malownicze stawy - Czerwony i Zielony, powstałe po zalaniu wyrobisk. Pustynia Błędowska, to największy w Europie obszar piasków śródlądowych. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. ( obiadokolacja)
5 dzień
śniadanie, wykwaterowanie i zwiedzanie na wysokiej wapiennej skale ruin zamku Rabsztyn. Ze szczytu rabsztyńskiego wzgórza rozciąga się wspaniały widok. Następnie, renesansowy zamek w Pieskowej Skale, to prawdziwa perełka architektoniczna. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Dalej przejście pod Maczugę Herkulesa. Następnie przejazd do Ojcowa. Zwiedzanie ruin zamku „Kazimierzowskiego. Piesza wędrówka w dół Doliny Prądnika do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Dalej przejście przez Wąwóz Ciasne Skałki do Groty Łokietka. Powrót do hotelu. (obiadokolacja)
6 dzień
śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do wioski Rudno, gdzie na Górze Zamkowej wznoszą się okazałe, jedne z największych na Jurze, ruiny zamku Tenczyn, który od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych i znaczących niemal na równi z królem! A co ciekawe, ten wspaniały niegdyś zamek, nazywany Małym Wawelem, stoi na stożku wulkanicznym. Następnie królewski zamek w Będzinie, obecnie Muzeum Zagłębia. Średniowieczny zamek w Będzinie, częściowo zrekonstruowany, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Przyjazd na miejsce zbiórki ok. godz. 22.00.
Cena nie zawiera:
- biletów wstępu i lokalnego przewodnika - ok. - 290 zł
- dopłata do 5 obiadokolacji - 300 zł
- pok. 1-os. na zamówienie za dodatkową opłatą – 390 zł
Uwaga! Ważne informacje: